RATUJMY KASZTANOWCE - listopad 2011

 

 

 

Prawdziwie złota jesień upiększyła nasz park. Słońce i dziarska pogoda sprzyjały uczniom SP 68 z Zakola, którzy tradycyjnie jak co roku przybyli ratować kasztanowce.

 Ta akcja, o wielkiej, ogólnoeropejskiej skali, jest nadzwyczaj ważna i służy walce z groźnym szkodnikiem!  

Larwy motyla, szrotówka kasztanowcowiaczka, rozsmakowały się w liściach tych drzew, wyżerając rdzawe plamy, zostawiając też na liściach kasztanowców swoje poczwarki, które  potrafią przetrwać nawet bardzo srogą zimą. Ponad dwudziestostopniowy mróz im nie przeszkadza. A dla naszych drzew to katastrofa! Szczególnie, że w Parku Chopina rosną nie tylko kasztanowce, ale też między innymi klony, lipy, jawory, na które szkodnik także się łakomi, choć na szczęście nie pozostawia na nich następnych pokoleń.

By ocalić parkowy drzewostan  trzeba liście grabić, pakować do worów i przy okazji… dobrze się bawić!

Rada Osiedla Arkońskie-Niemierzyn bardzo ceni małych pomocników i ich pedagogów! Lekcje w plenerze służą całemu osiedlu, rozwijają więzi z nami, mieszkańcami.

Ponieważ w grudniu do Parku im. F. Chopina zawita Mikołaj, to grabienie liści jest tym bardziej potrzebne, aby deszcze i śnieg nie zamieniły ich w błotnistą bryję.

Dzięki firmie Remondis Rada otrzymała nieodpłatnie 1000 worków, ma też grabie w wystarczającej ilości, zaś najbliższe listopadowe dni to okazja do kontynuacji tego co zaczęli uczniowie.

Chętnych do rekreacji na świeżym powietrzu zapraszamy do Parku Chopina na jesienne porządki…